This website uses cookies to give you the best possible experience when you visit it. For more information, read our privacy policy. If you wish to accept the use of non-essential cookies, click the "I agree" button
Not agree Agree
MAMA IN BRAZIL - DOBRAZILIE.SK
+5512991588729
TRAVEL DESTINATION
This is a block description. To edit, click and type the text or replace it with your own custom content
July 2023
10 REASONS WHY WE LIVE IN CARAGUATATUBA
WHY do we like Caraguatatuba?
Author name
This is an article title. Replace it with own content
Describe a short summary of the article to encourage your visitors to read the full story
Author name
This is an article title. Replace it with own content
Describe a short summary of the article to encourage your visitors to read the full story
Author name
This is an article title. Replace it with own content
Describe a short summary of the article to encourage your visitors to read the full story
Cestovanie so psom do zahraničia a hlavne za oceán je náročné, preto stále odporúčam nechať svojho psa doma. Ušetríte čas strávený byrokratickou atletikou a návštevami veterinára, letenky, poistenie a určite aj nervy. Avšak ak sa sťahujete cez pol sveta ako my, nebola iná možnosť ako zobrať našu adoptovanú Toficu z lesov na pláž. Čo nás všetko čakalo a aké byrokratické kungfu sme vyskúšali?
Ako skoro začať riešiť cestu psa?
Najprv som začala vyhľadávať informácie, našla som niečo na stránke brazílskej vlády, oslovila som aj veľvyslanectvo, až nakoniec kamarát veterinár Dominik mi povedal, nech sa spýtam veterinára, on nás už navedie na správnu cestu.
A tak sme išli tam. Veterinár nám rovno povedal, že proces je zložitý a je dobré začať minimálne 3-6 mesiacov pred plánovanou cestou do Južnej Ameriky. Informácie a návod získal zo Štátneho veterinárneho ústavu v Bratislave, ktorý rieši aj diplomaciu a export a import zvierat, a ak Váš veterinár nevie, obráťte sa teda na ústav.
Dôležité je mať teda na začiatok psa, ktorého chcete presťahovať za Atlantik. Niektoré rasy psov sú zakázané prepravovať v lietadle (), z dôvodu... pri týchto plemenách si radšej vybavte tetu na stráženie.
MIKROČIP
Pes musí byť štandardne čipovaný, TOFU má svoj mikročip zabudovaný v pravej prednej nohe, veterinár si dokáže toto číslo ľahko overiť skenerom. Informácie o Tofu sa takto dostali do CENTRÁLNEHO REGISTRA SPOLOČENSKÝCH ZVIERAT (CRSP).
PAS
Po splnení tejto podmienky, Vám môže veterinár pomôcť vydať PAS SPOLOČENSKÉHO ZVIERAŤA - PET PASSPORT. Nie každý veterinár vie vystaviť pas, ale minimálne Vás vie naviesť na kolegu, ktorý má na to právo. Pas je úradný doklad a nie je lacný - stojí približne 20-40 Euro, všetko záleží od cenovej ponuky Vášho veterinára. Vedz, že za úkony ako zápis a zmeny v CRSP sa platí - či už keď sme Tofu adoptovali alebo keď je bol vydaný prvý aj druhý pas. Odkedy sme Tofici vybavili pas na cestu do Chorvátska, pas už používame ako očkovací preukaz.
Do pasu sa lepí nálepka z mikročipu s čiarovým kódom, ktorá je v pase zalepená fóliou. Odporúčam nechať si všetky nálepky, ktoré dostanete pri čipovaní. Ak by ste napríklad pas stratili alebo pre situácie ako sa stalo nám, keď nám veterinár chybne vyplnil platnosť očkovania proti besnote. Celá cesta Tofu do Brazílie mohla skončiť chvíľu pred odjazdom. Odporúčam Vám VŽDY skontrolovať informácie, ktoré Vám veterinár zapíše do pasu a hlavne dátumy besnoty, ktoré sú absolútne najdôležitejšie v celom tomto procese.
Po všetkých vyšetreniach spojených s cestou som si všimla, že dátumy besnoty nesedia s realitou, veterinár nám teda vydal nový pas, (za ktorý sme museli znovu zaplatiť, dali mi zľavu na zmenu v registri, ale na druhej strane mali so mnou veľa trpezlivosti a za tlač, byrokraciu a čas strávený emailami som neplatila).
Údaje o vlastníctve, meno, adresu si ľahko vypíšete buď vy alebo Váš veterinár, takisto aj popis zvieraťa, kde môžete prilepiť aj fotku psa - nie je však povinná.
TITRAČNÝ TEST
Ak sa chcete so svojím psom z krajiny mimo Eú aj vrátiť, je potrebné vykonať titračný test protilátok proti besnote (my sme platili asi 100 Euro). Veterinár psovi odoberie krv a pošle do špecializovaného laboratória vo Zvolene (Štátny veterinárny a potravinový ústav vo Zvolene). Veterinárka nám povedala, že na výsledky sa môže čakať aj 1 mesiac, preto je dobré si na to nechať čas. Ako pozerám na protokol, odber bol 5. septembra a výsledky boli vystavené celkom rýchlo už 12.septembra.
Ak pes vyhovel, veterinár Vám vypíše a potvrdí príslušnú stranu v pase, v mojom je to strana 14.
Veterinarka nám tvrdila, že tento test sa vykonáva raz za život.
OČKOVANIA A VYŠETRENIA
BESNOTA
Vrámci Európskej Únie platia viac menej jednotné pravidlá - ak idete so psom na dovolenku, musí mať platné očkovanie proti besnote, samostatná vakcína lieku Nobivac na Slovensku, ak sa nekombinuje s inými vakcínami, je platná dva roky. Vždy si ale overte či netreba viac testov alebo iné úkony.
(Teraz ako pozerám na dátumy, ktoré mi sem tento rok zapísala brazílska veterinárka, začínam plakať, lebo sa v kolónkach pomýlila, podobne ako na Slovensku). V pase sa nesmie škrtať ani prepisovať, ale našťastie momentálne nemá Tofu v pláne opustiť Brazíliu.
INFEKČNÉ OCHORENIA
Do Brazílie nie sú povinné, ale je dobré ich mať. Chcete mať psa zdravého. Zapisujú sa do pasu a aj do certifikátu.
OŠETRENIE PROTI PARAZITOM A PREHLIADKA PSA PRED PLÁNOVANÝM VSTUPOM DO BRAZÍLIE
Pre vstup psa na územie Brazílie, musí veterinár max.15 dní vopred uskutočniť zdravotnú prehliadku a odčerviť psa. Nakoľko my sme mali ešte dvojdňovú zastávku v Lisabone, museli sme si dobre vypočítať a vytvoriť termíny s veterinárom ešte k tomu aj vrámci pracovných dní.
Váš pes musí byť v dobrej zdravotnej kondícii. Veterinár potvrdzuje spôsobilosť do pasu.
Tofu bola ošetrená na vnútorné (Drontal dog a Advocate) a aj vonkajšie parazity (Bravecto), nemala sa pár dní kúpať a ostrihali sme jej aj pazúriky.
Všetky vyšetrenia, nálepky a dátumy Vám veterinár vypíše a potvrdí do pasu, na základe mojej skúsenosti si správnosť údajov určite skontrolujte, aby sa Vám nestalo, to čo nám a nemuseli hľadať nálepky, prepisovať registre a vydávať ďalší pas.
MEDZINÁRODNÝ CERTIFIKÁT PRE VSTUP DO BRAZÍLIE
Nakoľko vstupujete do krajiny mimo EÚ, byrokratické kolečko zďaleka nie je za Vami a dátumy tu hrajú dôležitú rolu. Max. 10 dní pred vstupom do Brazílie sme museli požiadať o ďalšie potvrdenie na Štátnom veterinárnom úrade pri Botanickej záhrade v Bratislavej. Brazília má vlastné tlačivo MEDZINÁRODNÝ CERTIFIKÁT PRE VSTUP DO BRAZÍLIE, ktoré Vám milý veterinár vypíše na počítači a iný rukou na základe pasu Vášho psa alebo mačky. Naša pani veterinárka vypísala informácie o liečivách rukou, takže som strávila hodinu vypisovania dvojstranového excelu s mini písmom a lúštením doktorského rukopisu.
V tomto kroku som už komunikovala s veterinárnym ústavom priamo a pani
Massa sapien faucibus et molestie ac. Nulla facilisi morbi tempus iaculis urna id volutpat. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Massa sapien faucibus et molestie ac.