This website uses cookies to give you the best possible experience when you visit it. For more information, read our privacy policy. If you wish to accept the use of non-essential cookies, click the "I agree" button
Not agree Agree
MAMA IN BRAZIL - DOBRAZILIE.SK
+5512991588729
TOFU MÁ 6 ROKOV!
A ako s ňou prebiehalo cestovanie do Brazílie?
IVANA, APRÍL 2025
Dnes naša Tofu oslavuje šiesty rok života. Už je to päť rokov, odkedy sme si ju adoptovali z útulku v Budči pri Zvolene. Kde sa narodila, nikto nevie – jediné, čo vieme je, že ju našli túlať sa niekde pri hraniciach s Maďarskom. Zo začiatku som si na nej skúšala moje základy maďarčiny, ale nepochodila som – evidentne to bol jazykový oriešok pre nás obe. V našej domácnosti sa postupne naučila základné povely po anglicky, portugalsky aj slovensky. Občas ich poslúchne, ale častejšie nie. Jej divoká povaha sa nezaprela – stále miluje naháňať zver, vlny a motorky. Keď ju premôžu pudy, okamžite sa za nimi rozbehne. Tofu sa stala členom rodiny, preto bolo jasné, že keď sme sa sťahovali za oceán, Tofu išla s nami. No ak si myslíte, že cestovanie so psom je jednoduché, mýlite sa. Vybaviť dieťaťu pas a letieť? Žiadny problém. Pri psovi? To už chce dávku trpezlivosti, plánovania, presnosti a, samozrejme, peňazí.
Cestovanie so psom z Slovenska do Brazílie podlieha viacerým veterinárnym a administratívnym podmienkam. Keďže Brazília nie je členom EÚ, pravidlá EÚ pre cestovanie so spoločenskými zvieratami sa na ňu nevzťahujú.
Prvým krokom bolo získať správne informácie. Napísala som na brazílske veľvyslanectvo v Bratislave, no dostala som iba všeobecné pokyny. Nakoniec mi najviac pomohol náš veterinár, ktorý ma prepojil so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR (ŠVPS SR).
Základné požiadavky pre psa na cestu
✅ Očkovanie proti besnote – musí byť platné aspoň 21 dní pred odletom. ✅ Mikročip – pes musí byť riadne označený. ✅ Odčervenie – musí byť potvrdené veterinárom. ✅ Cestovný pas pre zvieratá – v ňom musia byť všetky údaje správne zapísané.
A práve s pasom sme mali problém! Veterinárka zle zapísala dátum očkovania a jasné, že v pase nesmiete nič prepisovať či škrtať. Túto chybu som si všimla hneď doma pri vypisovaní zdravotného certifikátu. V strese z celého sťahovania mi to teda vôbec nechýbalo. Nakoniec veterinárka uznala chybu a vystavila nový pas. Poučenie? Vždy si dôkladne skontrolujte všetky údaje!
Ak plánujete návrat so psom späť do EÚ…
Budete potrebovať krvný test na protilátky proti besnote. Výsledok vám veterinár zapíše do pasu.
Medzinárodný zdravotný certifikát
Ďalší dôležitý dokument, ktorý potvrdzuje dobrý zdravotný stav psa a jeho schopnosť cestovať. Vystavuje ho autorizovaný veterinár, musí ho schváliť ŠVPS SR a následne je potrebné ho dať potvrdiť apostilou na Ministerstve zahraničných vecí.
👉 Časový manažment je kľúčový! Tento certifikát bol platný len 10 dní od návštevy veterinára. Keďže sme u doktora boli ešte pred víkendom, a navyše mali ešte 3 dennú zastávku v Lisabone, modlila som sa, aby nám nezrušili let – inak by to Tofu asi neprešlo.
Cestovanie lietadlom so psom – na čo si dať pozor?
Nie všetky letecké spoločnosti prepravujú psy a ak váš pes váži viac než 5 – 8 kg, musí cestovať v batožinovom priestore. Pred kúpou letenky si preto overte, či na danom lete majú miesto pre psa.
Tofu mala 10 kg, takže sme jej museli kúpiť dostatočne veľkú prepravku. Musela si na ňu zvyknúť, preto sme ju doma postupne trénovali na pobyt v nej.
Mnohí sa ma pýtali, či sme jej dali tabletky na spanie. Keďže nemala problém byť v prepravke, rozhodli sme sa neriskovať a nedali sme jej nič.
A ako prebehla samotná cesta?
🛫 Viedeň – Tofu sme odbavili ako batožinu. S radosťou skočila do prepravky, dokumenty skontrolovali a ja som ju so zmiešanými pocitmi odovzdala letiskovému personálu. Batožina sa mi už v minulosti stratila – dúfala som, že tentoraz sa to nestane so psom!
🛬 Lisabon – Pri výdaji batožiny sme bez problémov našli dvere, kde nám Tofu v prepravke priniesli priamo k nám. Skontrolovali dokumenty a všetko prebehlo hladko.
🛬 São Paulo – letisko Guarulhos – Tu prišiel šok! Bedničku s Tofu sme našli len tak pohodenú pri batožinovom páse, bez akýchkoľvek zamestnancov. Welcome to Brazil 😅
Na letisku nás ešte zastavila colná kontrola – áno, presne tá, ktorú poznáte zo seriálov o pašovaní drog. S manželom sme si okamžite vymenili nadšené pohľady – uvidíme policajtov v akcii? Bohužial sa tak nestalo. Úradník nám skontroloval dokumenty, poprial nám šťastnú cestu a vyšli sme von do letiskovej haly, kde nás už čakal kamarát Brenno a my sme si vydýchli, že máme papierovačky konečne za sebou. Hurá, sme v Brazílii 🇧🇷🐕
Zhrnutie
👉 Byrokratická príprava cestovania psa je náročnejšia ako príprava ročného dieťaťa – vyžaduje čas, trpezlivosť, plánovanie a presnosť. 👉 Všetky dokumenty si overte vopred – každý detail môže byť rozhodujúci! 👉 Komunikácia so ŠVPS SR bola vynikajúca – majú bohaté skúsenosti s cestovaním zvierat do zahraničia. 👉 Letenky kupujte až po preverení – nie všetky letecké spoločnosti prepravujú psy a nie vždy majú voľné miesto. 👉 Pripravte psa na dlhú cestu v prepravke – pomôže mu to zvládnuť let s menším stresom.
Nakoniec všetko dopadlo dobre – ale ak by ste sa ma opýtali, či by som niekedy zobrala Tofu na výlet domov do Európy, odpoveď by bola: ,,Tofu už zostáva na dôchodok v Brazílii." 😄